Ez az első eset, hogy nem a filmről írt kritikát mellékelem, mert nem találtam, és most nincs időm új kritikára, de mindenképpen meg akarom osztani veletek ezt a filmet is. A leírás a film alapját képező sorozatról íródott, de lényegében felvázolja a film történetét, és hangulatát. Egy igazi dámáról van szó, mely az élni akarásról, és a végletekig való kitartásról szól.
Az 1 リットルの涙, (angol címén 1 litre of tears vagy A diary of tears) egy megtörtént esetet dolgoz fel. Én a japán tv-s drámáról fogok írni, ami az Aya Kitō által 1986-ban, halála előtt publikált naplón alapszik — igaz, vannak benne változtatások —, ugyanúgy, ahogy a 2004-ben készült film.
A dráma Ikeuchi Ayáról, egy 15 éves átlagos lányról szól, aki egyszercsak azt veszi észre, hogy gondjai vannak a mozgással, gyakran esik el. Ezzel már az első epizódban szembesülünk, amikor egy jelenet édesanyját mutatja, akit az orvos épp arról világosít fel, hogy a lánya egy gyógyíthatatlan degeneratív neurológiai betegségben szenved, ami ráadásul nagyon ritka is, és az idő előrehaladtával elveszti teste fölött az uralmat: először gondjai lesznek a futással, járással, majd a beszéddel, végül az egészen egyszerű mozdulatokkal, és egyáltalán nem fog tudni beszélni. Ám a történet elején Aya erről mit sem tud, lelkesen indul az iskolába megírni a felvételi tesztet, hogy felvételt nyerjen az új középiskolába. Azonban a buszon elalszik, így igencsak késésbe kerül, és mikor felébred kétségbeesve kezd futni a suli felé. Útközben is egyszer elesik, majd egy biciklitárolónál mégegyszer, amit a szintén késésben lévő Asō Haruto is végignéz. Először nem tűnik túl segítőkésznek, de amikor elered az eső, Aya pedig vérző térddel sántikálva igyekszik összekaparni a holmiját, felajánlja neki a fiú, hogy elviszi a biciklijén. Így ismerkedik meg Aya Harutóval, aki szép lassan annyira megkedveli a lányt, hogy akkor sem hagyja cserben, amikor a betegsége már nagyon súlyossá válik.A felévtelin persze mind a ketten sikeresen átmennek, és Aya a barátaival lelkesen kezd neki a tanévnek. Még kosárlabdára is jár, és igen ügyes benne.
Ayának összetartó, vicces családja van. Édesapja tofukészítésből él, édesanyja egészségügyi tanácsadó, továbbá van két huga és egy öccse. Haruto élete nem ilyen vidám és változatos. Édesapjával él (aki mellesleg orvos) és nem túl jó a viszonyuk. Ráadásul új tanulókként őt és Ayát választják meg osztályfelelősnek, akiknek meg kell szervezni az énekkari versenyre az előkészületeket. Ez az alkalom azért lesz fontos Ayának, mert eddigre már kiderítette, hogy valami baj van a testével (édesanyjával elment orvoshoz, aki rehabilitációt ajánlott neki, bár az okot pontosan nem mondta meg, valamint interneten utánanézett a betegségnek amire gyanakodott, és aminek egy előrehaladott stádiumában szenvedő férfival találkozott már a kórházban), és az előadás után szüleivel együtt elmegy az orvoshoz, hogy megtudja: tényleg ebben a ritka betegségben szenved-e. Ezért az énekkari verseny az utolsó olyan pillanat, amikor még nem biztos semmi, amikor még megpróbálhat a boldog tudatlanságban elmerülni.
Az igazi Aya
A történet további fejleményeit nem mesélném el, csak megpróbálom összeszedni, hogy miért is hagy olyan mély nyomot az emberben, mert az biztos, hogy aki figyelmesen nézi végig a részeket, az nem bírja ki sírás nélkül. A drámaiságra rájátszik, hogy a néző már a sorozat legelején tudja, hogy mi lesz a lány sorsa, rövid jelenetek villannak fel, mely a betegség későbbi stádiumait mutatja, például amikor Aya már alig tud írni, és amikor szívszorító kérdéseket tesz fel naplójában édesanyjának: “Anya, férjhez fogok valaha menni?” A hatást erősíti, hogy Ayát mindenki szereti, barátokkal és egy szerető családdal van körülvéve, ráadásul a szerelem iránti érdeklődés is megjelenik, egy kosarazó felsőbbéves fiú személyében. Mindez teljesen megváltozik: a kosaras fiú, aki kezdetben szintén érdeklődött Aya iránt, cserbenhagyja őt, miután nyilvánvalóvá válik a betegsége; a kosárlabdát abba kell hagynia; amikor pedig tolószékbe kerül, és barátainak mindenben segíteniük kell neki az iskolában, már számukra is csak teherré válik. Az iskolát is el kell hagynia, mozgássérültekkel foglalkozó intézménybe költözik. Egyedül a családja és Haruto — aki egyébként kitalált szereplő, a valóságban nem volt ilyen fiú Aya mellett — nem hagyják cserben, ők azok, akik mindig mellette állnak, akik mosolyognak rá, amikor sírni tudnának a szomorúságtól. És ugyanez igaz Ayára is, ő is próbál erős lenni, hogy szüleinek ne okozzon még nagyobb fájdalmat. A drámát erősíti ezen kívül, hogy minden epizódban mutatnak be képeket az igazi Ayáról és idézeteket a könyvéből. És végül, de nem utolsó sorban, fontos a zene, ami tökéletesen passzol a sorozat hangulatához és mondanivalójához. A két legtöbbször előforduló számot a Remioromen adja elő: Konayuki és Sangatsu Kokonoka címmel.
Drámáról van szó, tehát sejthető, hogy mi lesz a végkifejlet, ezt már a betegség első jellemzésekor tudni lehet. Az egyszerű, de erős mondanivaló, melyet Aya naplóbejegyzéseiben fogalmaz meg, a következő: Már maga a tény, hogy élünk, csodálatos dolog.
(forrás: japanfelderito.hu/egy-liter-konny)
Torrent fálj: Ichi.Rittoru.No.Namida.2005.DVDRip.XviD-AsiSter.torrent
Magyar felírat: Ichi.Rittoru.No.Namida.2005.DVDRip.XviD-AsiSter.srt
(köszönet a felíratért HunVista)
7.4
Utolsó kommentek